Kraina pełna sekwoi Redwood National and State Parks to kompleks parków narodowych i stanowych położony…
Jeden z najbardziej fascynujących i malowniczych Parków Narodowych w USA, lecz często pomijany podczas wędrówek po Stanach Zjednoczonych, a szkoda, bo naprawdę warto go zobaczyć.
Wulkany, gejzery, bulgoczące oczka wodne, dzika natura, krystalicznie czyste jeziora… to jest wolność… Tahoe for Life podróżuje tam, gdzie zachwyt nie zna granic, dlatego, chcąc Was zabrać do krainy błogości, najpierw przybliżymy Wam ją tutaj w naszym blogu, zapoznamy Was z podstawowymi faktami, aby nikt nie doznał niepotrzebnie bezdechu.
Fakty:
Lassen Volcanic National Park to amerykański park narodowy znajdujący się w północno-wschodniej Kalifornii. Perełką parku jest Lassen Peak, największy na świecie wulkan typu „plug dome” i najbardziej wysunięty na południe wulkan w łańcuchu gór kaskadowych. Wulkaniczny Park Narodowy Lassen to jeden z niewielu obszarów na świecie, w którym można znaleźć wszystkie cztery typy wulkanów – kopułę wtyczkową, tarczę, stożek żużlowy i stratowulkan. Niezwykłe cechy hydrotermalne w Lassen Volcanic National Park, obejmują ryczące fumarole (otwory na parę i gaz wulkaniczny), wrzące baseny i parującą ziemię. Woda z deszczu i śniegu, który spada na wyżyny parku, zasila system hydrotermalny.
Głęboko pod ziemią woda jest podgrzewana przez gorącą lub stopioną skałę pod Lassen Peak. Rosnąca gorąca woda wrze, tworząc wrzące baseny i błotne naczynia. Podgrzana para dociera na powierzchnię przez pęknięcia w ziemi, tworząc fumarole, takie jak te występujące w Bumpass Hell czy Sulphur Works. Cechy te są związane z aktywnym wulkanizmem i wskazują na trwający potencjał dalszych erupcji. Park Narodowy Lassen Volcanic powstał jako dwa oddzielne pomniki narodowe wyznaczone przez prezydenta Theodore’a Roosevelta w 1907 roku: Pomnik Narodowy Cinder Cone i Pomnik Narodowy Lassen Peak. Począwszy od maja 1914 roku i trwając do 1917 roku, na Lassen doszło do serii mniejszych lub większych erupcji. Ze względu na aktywność erupcyjną i surowe wulkaniczne piękno tego obszaru, Lassen Peak, Cinder Cone i okolice, zostały ustanowione jako Park Narodowy – 9 sierpnia 1916 roku.
Historia:
Region Parku Narodowego Lassen Volcanic był niegdyś obszarem łowieckim dla rdzennych mieszkańców Ameryki takich plemion jak Atsugewi, Yana, Yahi i Maidu. Nazwa Lassen Peak została nadana na cześć duńskiego przewodnika Petera Lassena, który przybył do Ameryki z europejskimi imigrantami w połowie XIX wieku w pogoni za bogactwem („gorączka złota”)
i osiedlili się w północnej Kalifornii w 1830 roku. Imigranci w swej wyprawie wykorzystali Lassen Peak jako punkt orientacyjny podczas swojej wędrówki do żyznej doliny Sacramento,
a jednym z przewodników dla tych imigrantów był właśnie wyżej wspomniany duński kowal o imieniu Peter Lassen. Główna, a zarazem jedyna utwardzana droga w parku o długości 29 mil (47 km) została zbudowana w latach 1925-1931.
W najwyższym przewyższeniu droga ta osiąga 8512 stóp (2594 m), co czyni ją najwyższą drogą w Górach Kaskadowych. Nie jest niczym niezwykłym, że na drodze w pobliżu jeziora Helen gromadzi się 40 stóp (12 m) śniegu, który utrzymuje się do lipca. Po erupcji Mount St. Helens USGS (United States Geological Survey) zintensyfikował monitorowanie aktywnych i potencjalnie aktywnych wulkanów w łańcuchu Cascade Range. Monitorowanie obszaru Lassen obejmuje okresowe pomiary deformacji gruntu i emisji gazów wulkanicznych oraz ciągłą transmisję danych z lokalnej sieci dziewięciu sejsmometrów do biur USGS w Menlo Park w Kalifornii. Ponadto National Park Service (NPS) opracował plan reagowania kryzysowego, który zostałby uruchomiony w celu ochrony społeczeństwa
w przypadku zbliżającej się erupcji.
Geografia i geologia:
Park znajduje się w pobliżu północnego krańca Doliny Sacramento, w pobliżu miast Redding i Susanville. Zajmuje obszary w części hrabstw: Shasta, Lassen, Plumas i Tehama. W zachodniej części parku znajdują się wielkie szczyty lawy (ogromne góry utworzone przez lawę), postrzępione kratery i parujące otwory siarki. Obszar ten jest poprzecinany zlodowaciałymi kanionami, jeziorami i rwącymi czystymi strumieniami. Wschodnia część parku to rozległy płaskowyż lawowy znajdujący się ponad jedną milę (1,6 km) nad poziomem morza, gdzie utworzone są małe stożki żużla (Fairfield Peak, Hat Mountain i Crater Butte). Obszar ten, jest zalesiony sosnami i jodłami, usiany niewielkimi jeziorami, ale szczyci się kilkoma strumieniami.
Warner Valley, wyznaczająca południową krawędź płaskowyżu Lassen, obejmuje obszary z gorącymi źródłami (jezioro Boiling Springs, Devils Kitchen i Terminal Geyser). Ta zalesiona, stroma dolina posiada ogromne połacia łąk, na których wiosną kwitną dzikie kwiaty. Szczyt Lassen zbudowany jest z dacytu, skały magmowej i jest jednym z największych na świecie wulkanów kopułowych. Jest to również najbardziej wysunięty na południe nie wygasły wulkan w Cascade Range (w szczególności część Shasta Cascade). Wulkan o wysokości 10,457 stóp (3187 m) znajduje się na północno-wschodnim zboczu pozostałości góry Tehama. W parku znajdują się cztery wulkany tarczowe; Mount Harkness (południowo-zachodni róg parku), Red Mountain (na południowo-środkowej granicy), Prospect Peak (w północno-wschodnim rogu) i Raker Peak (na północ od Lassen Peak). Wszystkie te wulkany położone są na wysokości 7 000–8 400 stóp (2133–2560 m) nad poziomem morza, a na każdym z nich znajdują się formy wulkaniczne w kształcie stożka żużla. Mimo że obecnie nie ma żadnych lodowców, to Lassen Peak ma 14 stałych pól śnieżnych.
Jak dojechać ?
Do parku można dojechać drogami krajowymi 89 i 44. SR 89 przechodzi z północy na południe przez park, zaczynając od SR 36 na południu i kończąc na SR 44 na północy. Trasa SR 89 przebiega bezpośrednio obok podstawy szczytu Lassen Peak. Do parku jest pięć wjazdów dla pojazdów: północne i południowe wjazdy SR 89; i nieutwardzone drogi wchodzące do Drakesbad i Juniper Lake na południu oraz do Butte Lake na północnym wschodzie. Do parku można się również dostać szlakami prowadzącymi z dzikiej przyrody Caribou na wschodzie, a także szlakiem Pacific Crest oraz dwoma mniejszymi szlakami prowadzącymi od Willow Lake i Little Willow Lake na południu.
Klimat:
W wulkanicznym Parku Narodowym Lassen panuje klimat śródziemnomorski, wilgotny, kontynentalny o ciepłym lecie. Kohm Yah-mah-nee czyli Visitor Center znajduje się na wysokości 6,736 stóp (2053 m) ze średnią, roczną ekstremalną temperaturą minimalną -0,2 ° F (-17,9 ° C). Ponieważ teren Parku usytuowany jest na średnich i wysokich obszarach, ma on zazwyczaj chłodne i mroźne zimy i ciepłe lata (poniżej 7500 stóp, tj.2286 m). Powyżej tej wysokości klimat jest surowy i zimny, z chłodnymi letnimi temperaturami. Opady deszczu w Parku są wysokie lub bardzo wysokie ze względu na brak cienia deszczu z pasm przybrzeżnych. W parku występuje więcej opadów deszczu niż gdziekolwiek indziej w Kaskadach na południe od Trzech Sióstr. Opady śniegu na wysokości 6700 stóp (2040 m) wynoszą około 430 cali (1090 cm). Wokół jeziora Helen, na wysokości 8200 stóp (2499 m), opady śniegu wynoszą około 1520–1780 cm (600–700 cali), co czyni go prawdopodobnie najbardziej śnieżnym miejscem w Kalifornii. Ponadto jezioro Helen gromadzi więcej śniegu niż jakakolwiek inna stacja rejestrująca, znajdująca się w pobliżu wulkanu w paśmie Cascade, z maksymalną wartością 178 cali (450 cm). Banki śniegu utrzymują się przez cały rok.
Fauna i Flora:
Na wysokości poniżej 6500 stóp (1981 m) dominującym zbiorowiskiem roślinnym jest bór mieszany. Ponderosa i Jeffrey Pines, Sugar Pine i White Fir, tworzą koronę lasu dla tej bogatej społeczności, która obejmuje również gatunki: manzanita, agrest i ceanothus. Pospolite kwiaty to irys, koralik plamisty, pirola, fiołki i łubin. Na wysokości od 6500 do 8000 (1981 – 2438 m) stóp rośnie: jodła czerwona, sosna biała zachodnia, cykuta górska i sosna lodgepole, dominują w społeczności mniej zróżnicowanej niż bór mieszany. Pospolite rośliny to łubin satynowy, mułowate uszy i pinemat manzanita. Obszary subalpejskie obejmują górną granicę wzrostu drzew stojących. Od 8000 stóp do linii drzew, liczba roślin jest ogólnie mniejsza, z odsłoniętymi płatami gołej ziemi zapewniającymi surowe środowisko. Rock spirea, łubin, indyjski pędzel i penstemon, to tylko niektóre z twardych członków tej społeczności. Drzewa w tej społeczności obejmują sosnę białobark i Hemlock górski.
Gatunki zwierząt występujące na tych zalesionych obszarach to: niedźwiedź czarny, lis rudy, muł, kuna, kuguar, różne gatunki wiewiórek, szop pracz, kojot, ryś rudy, łasica, skunks, różne gatunki myszy, salamandra długonoga oraz wiele różnych gatunków nietoperzy i ptaków jak sikora górska, dzięcioł białogłowy. Lassen Volcanic Park jest domem w szczególności dla lisa rudego Sierra Nevada, jednego z najrzadszych ssaków w Kalifornii. W parku zidentyfikowano 20 osobników, co czyni go największą znaną populacją lisa rudego Sierra Nevada.
Ciekawostki:
Piękne jezioro Horseshoe, znajdujące się na terenie Parku Narodowego Lassen Volcanic, skrywa śmiercionośne oblicze. Jego obszar wynosi prawie 2 tys. m kw na wysokości 1996 m. Dwutlenek węgla znajdujący się w głębi przekracza dopuszczalną normę 95 razy. Aby się o tym przekonać wystarczy wykopać niewielki dołek i wrzucić do niego zapaloną zapałkę. Wówczas płomień w mgnieniu oka zniknie. Odradzamy jednak tego typu eksperymenty ze względu na duże nasilenie gazu. W 2006 roku doszło tu do tragedii. Grupa 3 turystów schroniła się w jaskini, nie znając warunków tego obszaru i w wyniku zatrucia się dwutlenkiem węgla zmarła.
Must see – czyli punkty wyjątkowe, które zwiedzając Park Narodowy Lassen Volcanic trzeba zaliczyć:
Szczyt Lassen, zwany także Mount Lassen, wznosi się nad okolicą na wysokość 3187 metrów
i jest klasyfikowany jako kopuła wulkaniczna. Trasa na szczyt Lassen Peak zaczyna się na parkingu szczytowym na wysokości 2591 m. Wejście na szczyt to ok. 4 km w jedną stronę, ze szlaku rozciąga się wiele fantastycznych widoków na Park i okolice. Ten widok jest najlepszym punktem obserwacyjnym potęgi erupcji wulkanu z lat 1914-17. Utrzymujący się w pobliżu szczytu zapach zgniłych jaj, siarkowodoru, przypomina odwiedzającym, że Lassen jest nadal uważane za aktywny, ale uśpiony wulkan. Trekking w obie strony trwa od 3 do 5 godzin.
Bumpass Hell, jest największym obszarem hydrotermalnym w parku i wyznacza główny obszar wypływu pary wodnej i zrzutów z systemu hydrotermalnego Lassen. Temperatura wyrzutu pary o dużej prędkości z Big Boiler, największego fumarolu w parku, została zmierzona na poziomie
161 stopni Celcjusza, co czyni go jednym z najgorętszych fumaroli na świecie. Wody ogrzewane parą są zazwyczaj kwaśne i nie są bezpieczne, nawet do kąpieli. Natomiast 4.5 km trekking Bumpass Hell Trail, specjalnie wytyczona drewniana kładka zabiera Nas w świat „pierwotny” naszej planety. Tę atrakcję najlepiej zaliczyć od połowy Czerwca do Października.
Cinder Cone and Fantastic Lava Beds to stożek wulkaniczny o wysokości 215 m, znajdujący się w północnej części Parku Narodowego Lassen Volcanic, to najmłodszy wulkan mafijny
w regionie Lassen i druga najmłodsza erupcja w sekwencji Twin Lakes. Do Cinder Cone, najlepiej dotrzeć z kempingu nad jeziorem Butte, położonego kilka mil na południe od autostrady 44.
Od Butte Lake, 2.5 km wędrówki prowadzi do bazy Cinder Cone. Stromy, kręty szlak prowadzący po luźnych zboczach Cinder Cone jest trudny, ale mierzy tylko około 800 m i oferuje wędrowcom bardzo niezwykłe wrażenia z wędrówek pieszych wraz z fenomenalnymi widokami.
Jezioro Jupiner, znajduje się około 19 kilometrów na północ od miasta Chester. Droga dojazdowa jest polna i zajmuje około godziny. Jezioro to znajduje się na wysokości 2072 m i jest położone w małej dolinie, która chroni je przed silniejszymi wiatrami. Ten obszar jest idealny dla tych, którzy lubią trekkować, kajakować i obozować wzdłuż spokojnego górskiego jeziora. Rezerwacja kampingu odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy” first come first serve.
Ponadto podczas wycieczki do Lassen Voulcanic nie pomińcie takich miejscówek jak:
Manzanita Lake
Sulphur Works
Kings Creak Falls
Kohm Yah-mah-nee Visitor Center
Devil’s Kitchen
Mill Creak Falls
Boiling Springs Lake
Terminal Geyser ……………. i jeśli wystarczy Wam czasu to wiele innych.
Wstęp do parku/ opłata – 7 dniowy pass na auto 25$, 7- dniowy indywidualny pass 12$,
7-dniowy pass na motocykl 20$, 7-dniowy zimowy (1 Grudzień – 15 Kwiecień) pass na auto 10$, całoroczny pass do parku 50$. Najlepszą opcją jest posiadanie American the Beautiful pass 80$, upoważniający do wjazdu do wszystkich Parków Narodowych w USA.
Zapraszamy na niezapomnianą przygodę do Parku Narodowego Lassen Volcanic z Tahoe for Life.
This Post Has 0 Comments